Публикувано на: 13.2.2023
DOHI NEWS Неотдавна бяха арестувани 44 християни, които са задържани в затвора Май Серва в покрайнините на Асмара, столицата на Еритрея. С това общият брой на християните, хвърлени в затвора заради вярата си, надхвърля 400 души. В края на 2020 г. Твен Теодрос беше освободена, след прекарани близо 16 години в еритрейски затвор. В наскоро […]
Публикувано на: 10.2.2021
Седемдесет християни са освободени от три затвора в Еритрея, след като били държани в тях в продължение на години без съд и присъда. Както съобщават представители на Солидарност с християните по света, на 1 февруари 2021 г. 21 жени и 43 мъже – всички християни – били освободени, след като лежали в затворите от две до 12 години без никаква присъда. Шест от жените били арестувани през септември 2020 г. заради това, че се молели на публично място; те били освободени на 27 януари 2021 г. Повечето затворници били освободени от затворите Май Серуа и Ади Абейто, намиращи се недалеч от столицата Асмара.
Публикувано на: 15.8.2017
Фикаду Дебесей, християнка и майка на три деца, починала в един лагер в пустинята в Меткел Абиет в Еритрея. Дебесей и съпругът й били задържани заедно с още 210 християни по време на неотдавнашните нахлувания в християнски домове в няколко града. В резултат на тези нападения срещу християните над 50 деца живеят без единия или и двамата родители.
Публикувано на: 26.5.2017
Новата вълна от арести, която еритрейските власти наченаха от началото на месеца, продължава вече няколко седмици, когато на 24 май се отбелязва Деня на независимостта на Еритрея. С настъпването на този ден мнозина християни са наблюдавани от властта, защото немалко от тях не желаят да вземат участие в честванията, тъй като смятат, че те са в противоречие с тяхната съвест. Но за арестите има и други, по-съществени причини – стремеж на правителството да ограничи християнството, според както то се изповядва от „нетрадиционните“ църкви в страната, в която признати са само православната, католическата и евангелската лутеранска църкви.
Публикувано на: 25.4.2016
Все още твърде много християни остават в затворите на Еритрея, като немалко от тях лежат вече 12 години без никаква надежда за скорошно освобождаване. Немалко са и онези, които са принудени да напуснат страната, за да избегнат преследвания, затвор и насилия над личността. Нито животът в собствената страна, нито този в други страни, дава по-добра надежда на християните в Еритрея, единствено отслабването на натиска върху църквите може да даде някаква сигурност на вярващите в Христос. Но Еритрея продължава да бъде на 3-то място в списъка на „Наблюдение на човешките права по света“ от страни, в които животът на християните е най-труден. Международната общественост прави всичко възможно това положение да бъде променено, но в края на краищата еритрейското правителство има последната дума.
Публикувано на: 11.8.2014
Еритрейското правителство дотолкова се е изолирало и е изпаднало в отчаяние, че дори се опитва да продава безценното си злато на Русия, при това на каквато и да е цена.
Публикувано на: 5.6.2014
Независимата от 21 години малка държавица Еритрея днес се управлява от някогашния герой на революцията, превърнал се днес в диктатор, който се стреми тотално да контролира държавата и гражданите й, включително вярващите. Режимът си спечели славата на най-репресивния режим в Африка.
Публикувано на: 6.12.2013
Еритрейски младежи и деца биват отвличани и нелегално вкарвани в Судан, където са държани с цел получаването на откуп. Те биват заплашвани, че ще бъдат продадени на трафиканти на хора, ако не успеят да съберат десетки хиляди долара откуп. Някои от тях, които успеят да съберат парите, биват освобождавани, а други, дори и да платят парите, пак биват продавани на трафиканти-бедуини в Синай, които ги изтезават и измъкват от роднините им още пари. Между 2007 и 2012 година около 25000 до 30000 хора са били жертви на подобен трафик.
Публикувано на: 1.11.2013
Християнка от Еритрея е най-последната жертва като затворничка на съвестта, която почина в Еритрея.
Публикувано на: 20.11.2012
Еритрея се управлява от един от най-диктаторските режими в света, а репресиите предизвикаха бежанска криза.